Dofinansowanie żłobka z programu „Maluch +” 2022-2029
Gmina Herby w ramach programu „Maluch +” 2022-2029, który integruje środki europejskie, tj. środki z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) oraz z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach perspektywy finansowej 2021-2027, a także środki z budżetu państwa, otrzymała dofinansowanie dla żłobka w zakresie rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3.
Realizacja w/w zadania polega na utworzeniu publicznego żłobka zlokalizowanego przy ul. Powstańców Śląskich 4 w Herbach, w którym dostępnych będzie 20 miejsc opieki dla dzieci do lat 3. W celu zmiany sposobu użytkowania istniejącego budynku (dawna przychodnia) na potrzeby żłobka, zaplanowano między innymi wyburzenie istniejących ścian działowych i wydzielenie nowych pomieszczeń, dobudowanie kominów wentylacyjnych, a także przebudowę schodów zewnętrznych w celu dostosowania ich do obowiązujących przepisów. Kolejno wymienione zostaną drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, w pomieszczeniach ogólnodostępnych na podłodze i ścianach położne zostaną płytki, w salach zajęć podłoga pokryta będzie wykładziną, natomiast ściany i sufity pomalowane farbą. Przewidziany jest także remont instalacji C.O., C.W.U, doprowadzającej zimną wodę, a także kanalizacji sanitarnej. Zmodernizowana zostanie również instalacja elektryczna i teletechniczna. Kolejnym zadaniem będzie zakup wyposażenia niezbędnego do opieki nad dziećmi, takiego jak: meble, szafki, leżaczki, stoliki, krzesła, naczynia kuchenne, zabawki i inne.
W dalszym etapie programu przyznane zostaną następne środki finansowe z przeznaczeniem na funkcjonowanie utworzonych miejsc opieki w okresie 36 miesięcy.
Program „Maluch +” 2022-2029 skierowany jest dla dzieci, w tym również dzieci z niepełnosprawnościami lub wymagających szczególnej opieki, do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 rok życia lub dłużej, zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz z ustawą z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, rodziców i opiekunów.
Dzięki projektowi nastąpi wzrost dostępności miejsc opieki, który przyczyni się nie tylko do zwiększenia odsetka dzieci objętych opieką, ale także umożliwi łączenie życia zawodowego z rodzinnym. Miejsca opieki powstałe dzięki programowi umożliwią aktywizację zawodową rodziców, którzy dotychczas nie mogli podjąć pracy ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad dziećmi do lat 3, wiążącą się m.in. z brakiem dostępu terytorialnego i finansowego instytucji opieki. Ponadto rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 pozytywnie wpłynie na wzrost zatrudnienia – w tworzonych instytucjach konieczne będzie zatrudnienie dodatkowej kadry.
Wartość zadania: 790 524,10 zł
Wartość dofinansowania z KPO: 394 482,00 zł
Wartość dofinansowania z FERS: 111 690,00 zł
Wartość dofinansowania z budżetu państwa: 53 223,51 zł
Środki własne: 231 128,59 zł